Rezolvati următoarea problemă:
Douã corpuri de mase m, = 200g si m2 = 100g sunt legate printr-un fir inextensibil si de masă neglijabila, ca in figura alăturat. Deplasarea pe planul
orizontal se face cu frecare, coeficientul de frecare la alunecare find u = 0,2 .
m,
Initial sistemul se află in repaus.
Im,
a. Determinati acceleratia sistemului.
b. Calculati valoarea fortei de tensiune din fir.
c. Calculati intervalul de timp necesar corpului m, pentru a atinge viteza v = 4m/s .
d. Determinati valoarea unei forte orizontale care, aplicata corpului de masã m,, produce miscarea sistemului de corpuri cu vitez constant, corpul de mas m, deplasându-se spre stânga.
