O lada cu masa m=8kg este impinsa cu o forta orizontala spre varful unui plan inclinat de unghi
a=45 fata de orizontala.Stiind ca acceleratia lazi este a = V2 m/s iar coeficientul de frecare intre la
si planul inclinat este =0,2, sa se determine marimea fortei F.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!