👤

6.
Brand A sells dog food in 0.4 kg cans, with 24 cans costing £12.
Brand B sells dog food in 0.35 kg cans, with 6 cans costing £2.52.
By comparing the cost per kg, say which brand of dog food is cheaper.


6 Brand A Sells Dog Food In 04 Kg Cans With 24 Cans Costing 12 Brand B Sells Dog Food In 035 Kg Cans With 6 Cans Costing 252 By Comparing The Cost Per Kg Say Wh class=

Răspuns :

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari