4 Ana şi Corina fac gem. Ana cumpără 16 kg de cireşe şi 8 kg de zahăr cu 208 lei. Corina cumpără 6 kg de cireşe şi 4 kg de zahăr cu 84 de lei. Mama vrea şi ea să facă gem şi mă roagă să aflu cât costă 12 kg de cireşe şi 6 kg de zahăr. Cât trebuie să plătească mama pe ingredientele gemului?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!