O cantitate de 56 Kg de azot (u= 28 kg/kmol) se afla initial la temperatura de 283 K. si presiunea de 3.105 N/m², for the song the Ligem realizează o transformare izobara, la finalul căreia volumul său ajunge la valoarea de 10 l. Stiind caldura specificà à azotului CN= 1040 J/KgK și R = 8310 J/Kmol K, determinati: a) Lucrul mecanic efectuat de catre azot, pe parcur- sul transformarii b) Cantitatea de caldura absorbita de catre azot în timpul transformari c) Variatia energiei interne a gazului pe parcursul transformarii
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!