Proiect: Pizza pentru familia mea Ce veţi face: Pe o coală de hârtie veţi nota: BO Rețeta de pizza preferată; • Calculele prin care determinați prețul cantității fiecărui ingredient necesar pentru a prepara pizza; ⚫ Calculele prin care determinați prețul total al ingredientelor necesare pentru a prepara pizza; ⚫ Tabelul cu informațiile nutriționale ale unuia dintre ingredientele folosite (calculat pentru 100 g şi pentru întreaga cantitate folosită). De ce veţi face: Pentru a înțelege relația dintre cantitatea de ingrediente folosite pentru prepararea unui produs și prețul acestuia şi pentru a afla informații referitoare la valoarea nutriţională a unui anumit produs. Cum veţi face: Veți căuta pe internet sau în alte surse rețeta pentru a prepara pizza preferată. Veți nota prețul pentru fiecare dintre ingredientele necesare, precum şi informațiile nutriţionale pentru unul dintre acestea. Informațiile se află pe eticheta produsului respectiv. Cum veţi şti dacă ați reuşit: Veți prezenta în clasă proiectul şi veţi întreba profesorul şi colegii ce le-a plăcut, de ce şi ce recomandări au. ajutorrrr!!!!!!!! dau coroana!!!!!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!