Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
6 kg cirese.....................9 kg capsuni..............................39 lei
9 kg cirese......................9 kg capsuni..............................45 lei
9 - 6 = 3 kg cirese......................................................45 - 39 = 6 lei
1 kg cirese....................................................................6 : 3 = 2 lei
6 kg cirese....................................................................6 x 2 = 12 lei
9 kg capsuni....................39 - 12 = 27 lei
1 kg capsuni....................27 : 9 = 3 lei
❇ Transcriem datele problemei:
[tex]6 \ kg \ cirese \ ... \ 9 \ kg \ capsuni \ ... \ 39 \ \ell ei[/tex]
[tex]9 \ kg \ cirese \ ... \ 9 \ kg \ capsuni \ ... \ 45 \ \ell ei[/tex]
❇ Comparând mărimile date, observăm că numărul kilogramelor de căpșuni se păstrează în ambele situații, deci acesta va fi elementul de comparație. Reiese că diferența dintre prețul plătit (45 – 39 = 6 lei) provine din diferența kilogramelor de cireșe: 9 – 6 = 3 kg cireșe. Așadar, un kilogram de cireșe costă 6 : 3 = 2 lei. Continuând prin înlocuirea mărimii obținute,
6 kg cireșe ∙ 2 lei ..... 9 kg căpșuni ..... 39 lei
deducem că 9 kilograme de căpșuni costă 39 – 12 = 27 lei; 1 kilogram de căpșuni costă 27 : 9 = 3 lei
Răspuns: 1 kg de cireșe costă 2 lei, iar 1 kg de căpșuni costă 3 lei
Proba: 9 · 2 + 9 · 3 = 18 + 27 = 45 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!