👤

2) Cu 20 lei se pot cumpăra 5 kg de mere. Cât costă 9 kg mere de același fel? metoda reduceri la unitate​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

5 kg.......20 lei

9 kg........x lei

1 kg=20:5

1 kg=4 lei

9 kg=9×4

9 kg=36 lei

Succes!