👤

10. Mirela are 343 lei. Ea cumpara 4 pulovere identice
leii ii mai rămân 3 lei
Cati lei costă un pulover


Răspuns :

Răspuns:

343:4=x rest 3

x=(343-3):4=340:4=85 lei

Sper că te-am ajutat! :)

Explicație pas cu pas:

are 343 lei, scad din ei banii pe care-i mai are, adica 343-3=340lei

340lei:4=85lei/pulover

85lei a costat un pulover