FIȘĂ DE LUCRU 1. Un mobil în mişcare uniformă parcurge în 5 ore 65 km. Cât va parcurge în 8 ore? 2. Dacă 7 caiete de matematică costă 54 lei, cât vor costa 3 caiete de acelaşi fel? 3. Dacă 16 kg de roşii costă 456 lei, cât vor costa 8 kg de roşii? 4. Două perechi de ghete costă 128,94 lei. Cât vor costa 3 perechi de ghete, dacă preţul unei perechi este acelaşi? 5. 8 caiete costă 46,87 lei. Cât vor costa 5 caiete de acelaşi fel? 6. Un mobil în mişcare uniformă parcurge 103 km în 5 ore. În cât timp va parcurge 200,8km?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!