Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
9 moli O2
react. cu Al
masa de Al
masa de oxid
xmoli 9moli ymoli
4Al + 3 O2 = 2 Al2 O3
4moli 3moli 2moli
x= 9 . 4 : 3 = 12moli Al
m= n . M
m= 12moli . 27 g/moli = 324 g Al
y= 9 . 2 : 3 = 6 moli Al2O3
M= 2 .27 + 3.16= 102 ----> 102g/moli
m= 6moli . 102g/moli = 612 g Al2O3
Răspuns:
4moli....3moli.............2moli
4Al + 3 O2 → 2 Al2 O3
ymoli......9moli.......zmoli
y= 9 x4/ 3 = 12moli Al
z= 9 x2 / 3 = 6 moli Al2O3
calculăm în grame
m= n x M
MAl=27g/mol
M= 2 x27 + 3x16=102g/moli
m= 12x 27 = 324 g Al
m= 6x 102 = 612 g Al2O3
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!