👤

Mă ajutați vă rog
La dizolvarea a 0,2345 g clorură de sodiu cântărită la o balantă analitică si adusă la balon cotat de 100 mL ce solutie se obtine: 0,01n; 2.10 ³n sau 1-10-2n?(MNaCl = 58,5)​


Răspuns :

Răspuns:

Calcule pentru alegerea variantei de concentrație normală propusă în enunț

Etape

  • scriem expresia matematică pentru concentrația normale a soluției apoase de NaCl se calculează cu expresia matematică:

C N = md / Eg . Vs ( număr de Eg NaCl/ 1 L soluție, sau N)

unde:

CN= simbol pentru concentrația normală

md=masa dizolvată de NaCl=0,2345 g

Eg=echivalentul gram la NaCl, care este o sare și se calculează cu expresia matematică:

Eg NaCl = Masa moleculară sare NaCl/ număr ioni Na. valenta Na

Vs=volumul soluției (L) = volumul balonului cotat, fiindcă în el se face prepararea soluției din NaCl și apă distilată=100 mL=100mL : 1000 =0,1L

  • calculăm Eg la NaCl:

M NaCl=masa moleculară= A Na + A Cl=23+35,5=58,5 g/mol

număr ioni Na =1, valenta Na= I

Eg = 58,5 g/ 1.1=58,5 g,   adică 1 Eg are 58,5 g

Eg NaCl= M NaCl

  • calculăm CN la soluția de NaCl:

CN = 0,2345 g/ 58,5 g. Eg⁻¹ . 0,1 L=0,04

R. 0,04 N

Va rog, să verificați dacă este volumul de 200 mL, sau mai sunt și alte valori la concentrația normală!

Explicație:

Dacă volumul balonului cotat era de 200 mL, atunci C N este 0,02 N

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari