👤

Georgiana cheltuie în prima zi a treia parte din suma de bani pe care o avea și încă 100 lei. A doua zi ea cheltuie o pătrime din rest și încă 101 lei, iar a treia zi ea cheltuie trei optimi din noul rest și încă 97 de lei. Știind că Georgianei i-au mai rămas 888 lei, aflați câți lei avusese el inițial.
Vă rog sa mă ajutati​


Răspuns :

...................................................

Metoda mersului invers

|---------------||---------------||---------------| suma

|---------------|+100                               ziua 1

                          |-----||-----||-----||-----| rest 1

                          |-----|+101                ziua 2

                                       |-|-|-|-|-|-|-|-| rest 2

                                       |-|-|-|+97     ziua 3

                                                ←888→

În a treia zi a cheltuit trei optimi din restul 2 și încă 97 de lei, prin urmare a rămas cu 8-3 = 5 optimi fără 97 lei:

[tex]888 + 97 = 985 \to 5 \ optimi[/tex]

[tex]985 : 5 = 197 \to 1 \ optime[/tex]

[tex]8 \cdot 197 = 1576 \to restul \ 2[/tex]

A doua zi a cheltuit o pătrime din restul 1 și încă 101 lei, prin urmare a rămas cu 4-1 = 3 pătrimi fără 101 lei:

[tex]1576 + 101 = 1677 \to 3 \ patrimi[/tex]

[tex]1677 : 3 = 559 \to 1 \ patrime[/tex]

[tex]4 \cdot 559 = 2236 \to restul \ 1[/tex]

În prima zi a cheltuit a treia parte din sumă și încă 100 lei, prin urmare a rămas cu 3-1 = 2 treimi fără 100 lei:

[tex]2236+100 = 2336 \to 2 \ treimi[/tex]

[tex]2336 : 2 = 1168 \to 1 \ treime[/tex]

[tex]3 \cdot 1168 = 3504 \to suma \ initiala[/tex]

Răspuns: a avut 3 504 lei

Proba:

3504 : 3 + 100 = 1268 lei (ziua 1)

3504-1268 = 2236 (rest 1)

2236 : 4 + 101 = 660 (ziua 2)

2236-660 = 1576 (rest 1)

1576 : 8 · 3 + 97 = 688 (ziua 3)

1576-688 = 888 (rest)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari