👤

2 kilomoli de hidrogen se introduc intr un rezervor cu volum de 500l . se cere: a) presiunea in interiorul rezervorului la 0°C. b) cu cat se ridica presiunea in rezervor prin ridicarea temperaturii la 27°C​

Răspuns :

Răspuns:

pV= niuRT

px500 l= 2000molx0,082x273K---->p=89,5atm

p1/T1=p2/T2

89,5/273= p2/ (273+25)    p2=98,4atm

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari