Răspuns :
Răspuns:
4kg struguri ..... 3kg de portocale .... 57 lei
5kg de struguri....3kg de portocale...68 lei
datele problemei decât
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 kg struguri ...................................3kg portocale..............57 lei
5 kg stuguri .....................................3 kg portocale ...........66 lei
-
5-4=1 kg struguri
66-57=9 lei (costa un kg de struguri)
4*9=36 lei (costa 4 kg de struguri )
57-36=21 lei (costa 3 kg de portocale)
21:3=7 lei (costa un kg de portocale)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!