Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
8 - 3 = 5 creioane costă 15 lei
- Cât costă un creion?
15 lei : 5 = 3 lei costă un creion
Verificăm:
3 × 3 lei = 9 lei costă 3 creioane
8 × 3 lei = 24 lei costă 8 creioane
24 lei - 9 lei = 15 lei - diferența de preț dintre 8 creioane și 3 creioane
8 creioane costă cu 15 lei mai mult decât 3 creioane
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!