👤

Dacă 3 kg de banane costa 18 lei, câte kg de banane se poate cumpara de 270 lei?

Răspuns :

Răspuns:

Dacă 3 kg de banane costă 18 lei, atunci un kilogram costă 6 lei. Prin urmare, cu 270 de lei poți cumpăra 45 kg de banane (270 lei / 6 lei/kg).

spor