👤

problema propusa mss

Problema Propusa Mss class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1. α=400°  

400°-360°=40°  ⇒ cadranul I

2. α=460°  

460°-360°=100°  ⇒ cadranul II

3. α=541°    

541°-360°=209°  ⇒ cadranul III

4. α=632°  

632° -360°=272°  ⇒ cadranul IV

5. α=2184°  

360°·6=2160°  

2184°-2160°=24°  ⇒ cadranul I

6. α=12652°  

360°·35=12600°  

12652°-12600°=52°  ⇒ cadranul I

7. α=-362°  

-362°+360°=-2°  ⇒ cadranul IV

8. α=-534°  

-534°+360=174°  ⇒ cadranul III

9. α=-1748°  

360°·4=1440°    -1748°+1440°=-308°⇒ cadranul I