👤

Un mobil se deplasează din poziția inițială x1 = 10 km la x2 = 110 km și înapoi la x3 = 50 km. Pleacă la t1=10h și ajunge în x3 la t2=12h. Determinați viteza medie a întregii mișcări!

Răspuns :

Răspuns:

viteza medie = 80 km/h

Explicație:

de la x₁ la x₂, mobilul parcurge 110 - 10 = 100 km

de la x₂ la x₃, mobilul parcurge 110 - 50 = 60 km

deplasarea totală = 100 + 60 = 160 km

Timpul total = t₂ - t₁ = 12 h - 10 h = 2 h

[tex]v = \frac{d}{t} = \frac{160}{2} = 80 km/h[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari