TE ROG MULT!ESTI DE TREABA ITI DAU COROANA!
![TE ROG MULTESTI DE TREABA ITI DAU COROANA class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d90/8f89ca14d04be0d389966e88c6851cca.jpg)
Răspuns:
8 lei costa o periuta. 3 lei costa un sapun.
Explicație pas cu pas:
55lei-31lei=24lei costa 3 periute de dinti
24:3=8lei costa o periuta
8×2=16lei costa 2 periute
31lei-16lei = 15lei costa 5 sapunuri
15:5=3lei costa un sapun
[tex] Rezolvare:[/tex]
Cat costa 1 periuță de dinți?
24:3=8
Cât costă 2 periuțe de dinți?
8+8=16
Cat costa 5 sapunuri?
31-16=15
Cat costa 1 sapun?
15:5=3
R:Un sapun costa 3 lei si o periuță de dinți costă 8 lei