👤

Aflați greutatea unui corp din fier cu volumul de 0, 08 dm³ cu densitatea de 7880 km\m³. Vă rog!​

Răspuns :

Răspuns:  G = 6,304 N

Explicație:

stim Volum V = 0,08 dm³, densitate ρ = 7880 kg/m³; se cere greutatea G

Greutatatea = masa x acceleratia gravitationala

G = mg

       g ≈ 10 N/kg

 masa o determinam folosind densitatea si volumul

    ρ = m : V => m = ρV

    ρ = 7880 kg /m³

    V = 0,08 dm³ = 0,08 : 1000 = 0,00008 m³

   [ 1 dm = 0,001 m³ ]

   m = 7880 kg /m³ x 0,00008 m³ = 0,6304 kg

 G = mg = 0,6304 kg x 10 N/kg = 6,304 N