Răspuns :
Observând prețurile produselor și completând cu denumirile care lipsesc:
1. LAPTE - 2 lei
2. PÂINE - 4 lei
3. OUĂ - 8 lei
4. BRÂNZĂ - 5 lei
Rezolvând problema:
Laptele costă 12 lei, deci cu 4 lei mai ieftin decât brânza.
Brânza costă de 4 ori mai ieftin decât ouăle.
Ouăle costă cu 4 lei mai scump decât pâinea.
Pâinea costă de 4 ori mai scump decât laptele.
Putem folosi aceste informații pentru a determina prețul fiecărui produs:
1. Laptele = 12 lei
2. Brânza = 12 - 4 = 8 lei
3. Ouale = 8 + 4 = 12 lei
4. Pâinea = 12 / 4 = 3 lei
Deci, prețul pâinii este de 3 lei.
1. LAPTE - 2 lei
2. PÂINE - 4 lei
3. OUĂ - 8 lei
4. BRÂNZĂ - 5 lei
Rezolvând problema:
Laptele costă 12 lei, deci cu 4 lei mai ieftin decât brânza.
Brânza costă de 4 ori mai ieftin decât ouăle.
Ouăle costă cu 4 lei mai scump decât pâinea.
Pâinea costă de 4 ori mai scump decât laptele.
Putem folosi aceste informații pentru a determina prețul fiecărui produs:
1. Laptele = 12 lei
2. Brânza = 12 - 4 = 8 lei
3. Ouale = 8 + 4 = 12 lei
4. Pâinea = 12 / 4 = 3 lei
Deci, prețul pâinii este de 3 lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!