7. Doua corpuri cu masele m1=8 Kg si m2=2 Kg se afla la distanta d=112,5 m unul de celalalt. Corpurile se deplaseaza unul spre celalalt pe o suprafata orizontala, cu frecare, coeficientul de frecare fiind u=0,2. Se imprima corpurilor simultan vitezele v01=20 m/s si v02=30 m/s. Sa se afle:
a. timpul dupa care se ciocnesc
b. distanta parcursa de corpul nou format, daca ciocnirea corpurilor a fost plastic
c. variatia energiei cinetice produsa la ciocnirea corpurilor
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!