Răspuns :
Răspuns:
[tex]500 - (3x) = 104[/tex]
[tex]500 - 3x = 104[/tex]
[tex]3x = 396[/tex]
[tex]x = 132[/tex]
Deci prețul unei vesele este de 132 lei.
Răspuns:
132 lei costa o vaza
Explicație pas cu pas:
1)500 lei -104 lei=396 lei - prețul a trei vaze
2)396 lei : 3= 132 lei- costa o vaza.
Sper ca te- am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!