👤

Iulian A cumpărat 3 înghețate și două sucuri plătind 16lei Adrian a cumpărat 4 înghețate și 3 sucuri pe care a plătit 23 lei ce preț are fiecare din cele două produse

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

3 înghețate.........2 sucuri........16 lei |*4

4 înghețate.........3 sucuri.......23 lei |*3

---------------------------------------------------------

12 înghețate.........8 sucuri......64 lei

12 înghețate........9 sucuri.......69 lei

--------------------------------------------------------- (-)

//////////////////........1 suc.........5 lei

Înlocuim!

3 înghețate+2 sucuri= 16 lei

3 înghețate+ 2*5 lei =16 lei

3 înghețate+10 lei = 16 lei |-10 lei

3 înghețate=6 lei |:3

1 înghețată=2 lei