Răspuns:
Pentru a găsi predecesorul numărului 329, scădem 1 din 329, obținând 328.
Dacă mama plătește 4 lei pe kilogram de roșii, atunci pentru 6 kg de roșii plătește 6 * 4 = 24 lei.
Deci pentru 3 kg de vinete plătește același preț, adică 24 lei.
Pentru 5 kg de vinete, mama va plăti 24 * (5 / 3) = 40 lei.