Răspuns :
Răspuns:
a+a=7
Câți lei costă 6 kilograme de mere?
[tex]7 \times 6 = 42[/tex]
Răspuns:
Cat costa 1kg de mere?
[tex]7:2=3,5lei[/tex]
Câți lei costă 6 kilograme de mere?
[tex]6*3,5=21lei[/tex]
sau
[tex]2kg.mere.....7lei\\\\6kg.mere.......x\\---------\\x=6*7:2=21lei[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!