👤

Daca 6 kg de mere costă 9 lei, atunci 4 kilograme de mere de același tip costă
a) 1,5 lei
b) 6 lei
c) 4,5 lei
d) 36 de lei​


Răspuns :

Răspuns:

b) 4×9 supra 6= 36:6= 6 lei. b)6 lei

Răspuns:

[tex]6kg.mere.....9lei\\\\4kg.mere........x\\------------\\x=4*9:6=6lei[/tex]