Răspuns :
Răspuns:
Vom calcula numarul de molecule de H2, din 20 tone de H2,cu definitia numarului lui Avogadro,NA.
- calculam prima data,numarul de moli de H2,din 20 tone H2:
n moli H2( niu) = m( g) H2/ M H2(g/ mol)
m(g) H2= 20 tone.10( puterea 6)g/ tone
M H2= masa moleculara ( g/ mol) = 2.A H
= 2.1 = 2 g/ mol
Rezulta:
n moli H2= 20.10( puterea 6)g/ 2 g/ mol
n moli H2= 10.10( puterea 6) moli
- calculam numarul de molecule H2 din numarul de moli 10.10( puterea 6), cu numarul lui Avogadro:
1 mol H2........6,022.10(puterea 23) molecule
10.10( puterea 6)....au N molecule
N molecule H2=10.10( puterea6).6,022.10 ( puterea 23)=60,22.10(puterea29)
R: 60,22.10( puterea 29) sau 6,022.10( puterea 30) molecule H2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!