👤

Dintr-o seră se culeg 100kg de rosii. Din 50 kg se face bulion,o cincime din rest se aduce la o cantină, iar restul roșiilor se vând cu 4 lei kg .Câți lei se obține pentru cantitatea vândută?​

Răspuns :

100 kg de rosii

50kg bulion de rosii

1/5×50= 10kg de rosii la cantina

100-60= 40kg restul rosiilor care se vand cu 4 lei.

=>4 lei ×40 kg= 160 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari