👤

Bomboanele din trei pungi diferite cântăresc 12 kg. Cantitatea de bomboane din prima pungă,valorează 125 lei,cea din a doua 75 lei iar cea din a treia 100 lei. Cat cântărește fiecare pungă?

Răspuns :

Răspuns:

1.Câți lei costă toate cele 10 kg?

24 +36+60=120 lei

2. Câți lei costă un kg?

120:10=12 lei

3. Câte kg sunt în prima pungă?

24:12= 2kg

4. Câte kg sunt in a doua pungă?

36:12= 3 kg

5. Câte kg sunt în treia pungă

60:12=5 kg

abonare????

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari