Ştiind că o ridiche costă dublu fața de cât costă un morcov, o ridiche, respectiv o gulie. Pentru aniversarea lui Dan, mama a cumpărat 15 prăjituri, amandine și savarine, plătind în total 65 de lei. Dacă 4 amandine şi 3 savarine costă 32 de lei, iar 2 amandine şi 4 savarine costă 26 de lei, află câte savarine şi câte amandine a cumpărat mama lui Dan. Tania a cumpărat un buchet din 4 trandafiri, 3 crini şi 4 crizanteme, plătind 86 de lei. Dacă ar fi cumpărat un buchet din 5 trandafiri, 4 crini şi 2 crizanteme ar fi plătit 92 de lei. Ştiind că 3 trandafiri, 5 crini şi 6 crizanteme costă 110 de lei, află cât costă un fir din fiecare floare. 3 creioane, 2 radiere şi 4 caiete costă 29 lei, iar pentru un creion, 4 radiere şi 2 ca -lătim 23 lei. Dacă 3 creioane, 2 radiere şi 2 caiete costă 19 lei, ce sumă vom plăti pentr reion, o radieră şi un caiet? Carina a cumpărat 3 cutii cu bomboane de ciocolată, 2 cutii cu bomboane cu alune şi u bomboane mentolate, în total 106 bomboane. Dacă ar fi cumpărat o cutie cu bombo ocolată, 4 cutii cu bomboane cu alune şi 2 cutii cu bomboane mentolate, ar fi avu mboane mai puțin. Ştiind că 3 cutii cu bomboane de ciocolată, 2 cutii cu bomboane 2 cutii cu bomboane mentolate conţin în total 86 de bomboane şi că toate cutiile cu a bomboane sunt identice, află câte bomboane de fiecare fel sunt într-o cutie.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!