Răspuns :
Răspuns:
Prețul inițial al roșiilor este de 8 lei pe kilogram.
Prețul redus cu 25% este de 8 lei - 0.25 * 8 lei = 8 lei - 2 lei = 6 lei pe kilogram.
Pentru 5 kg de roșii, costul inițial ar fi de 8 lei/kg * 5 kg = 40 lei.
După reducere, costul este de 6 lei/kg * 5 kg = 30 lei.
Deci, 5 kg de roșii cumpărate cu preț redus de 25% costă 30 lei.
Explicație pas cu pas:
8 × 25/100= 200/100=2 lei mai ieftin
8lei-2lei = 6 lei dupa reducere
5kg ×6 lei = 30 lei
R: 30 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!