👤

Cat costă 5 kg de roșii cumpărate cu preț redus de 25 la sută dacă prețul înainte de reducere era de opt lei pe kilogram? Vă rog frumos repede dau 5 stele ⭐️ prin operații

Răspuns :

Răspuns:

Prețul inițial al roșiilor este de 8 lei pe kilogram.

Prețul redus cu 25% este de 8 lei - 0.25 * 8 lei = 8 lei - 2 lei = 6 lei pe kilogram.

Pentru 5 kg de roșii, costul inițial ar fi de 8 lei/kg * 5 kg = 40 lei.

După reducere, costul este de 6 lei/kg * 5 kg = 30 lei.

Deci, 5 kg de roșii cumpărate cu preț redus de 25% costă 30 lei.

Explicație pas cu pas:

8 × 25/100= 200/100=2 lei mai ieftin

8lei-2lei = 6 lei dupa reducere

5kg ×6 lei = 30 lei

R: 30 lei