3 Rezolva problemele cu plan. Comentează folosind cuvintele cantitatea; prețul; costul. a) 7 kg de gris costá 42 de lei. Câte kilograme de gris costá 54 de lei? b) 8 kg de prune costá 48 de lei. Cât costă 10 kg de prune? c) Cat costá 9 ciocolate de acelas fel dacă 4 ciocolate costă 36 de ler? d) Ana a cumpărat 3 pixuri, iar lon 5 pixuri de acelasi fel. Ana a cheltuit 12 lei. Cât a cheltuit lon?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!