👤

12. Alex cumpără un pix, un creion și un stilou şi plăteşte 17 lei. Cât costă fiecare obiect cumpărat, dacă un pix costă cât 4 creioane şi 3 stilouri costă cât 9 pixuri?
VA ROOOOOGGGGGG DAUUUUU COROANAAAAA E URGENNNNTTTT SI 100 PUNCTEEEEEEEE PLEASEEEEE​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Metoda grafică

Dacă 3 stilouri costă cât 9 pixuri, rezultă că un stilou costă cât 3 pixuri:

9 : 3 = 3

un pix       l----l----l----l----l                                                }

un stilou   l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l   } total = 17 lei

un creion  l----l                                                                 }

  • Aflăm câte părți egale avem:

4+12+1 = 17 părți/ segmente egale

  • Cât costă un creion?

17 lei : 17 = 1 leu costă un creion

  • Cât costă un pix?

1 leu × 4 = 4 lei costă un pix

  • Cât costă un stilou?

4 lei × 3 = 12 lei costă un stilou

Explicație pas cu pas:

un pix+ un creion + un stilou= 17 lei

un pix= 4 creioane

din astea doua rezultă

4 creioane + un creion + un stilou= 17 lei

5 creioane + un stilou= 17 lei

3 stilouri= 9 pixuri deci un stilou= 3 pixuri

dar un pix= 4 creioane

un pix.....................4 creioane

3 pixuri.................. x creioane

x= 3 ori 4= 12 creioane

deci 3 pixuri costa cât 12 creioane

un stilou= 3 pixuri

3 pixuri= 12 creioane

din ultimele doua rezultă un stilou= 12 creioane

5 creioane + un stilou= 17 lei

un stilou= 12 creioane

din ultimele doua rezultă

5 creioane + 12 creioane= 17 lei

17 creioane = 17 lei

un creion = 17:17

un creion = 1 leu

acum avem

un stilou = 12 creioane

un stilou = 12 ori 1 lei

un stilou = 12 lei

un pix= 4 creioane

un pix = 4 ori 1 lei

un pix= 4 lei