Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda grafică
Dacă 3 stilouri costă cât 9 pixuri, rezultă că un stilou costă cât 3 pixuri:
9 : 3 = 3
un pix l----l----l----l----l }
un stilou l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l } total = 17 lei
un creion l----l }
- Aflăm câte părți egale avem:
4+12+1 = 17 părți/ segmente egale
- Cât costă un creion?
17 lei : 17 = 1 leu costă un creion
- Cât costă un pix?
1 leu × 4 = 4 lei costă un pix
- Cât costă un stilou?
4 lei × 3 = 12 lei costă un stilou
Explicație pas cu pas:
un pix+ un creion + un stilou= 17 lei
un pix= 4 creioane
din astea doua rezultă
4 creioane + un creion + un stilou= 17 lei
5 creioane + un stilou= 17 lei
3 stilouri= 9 pixuri deci un stilou= 3 pixuri
dar un pix= 4 creioane
un pix.....................4 creioane
3 pixuri.................. x creioane
x= 3 ori 4= 12 creioane
deci 3 pixuri costa cât 12 creioane
un stilou= 3 pixuri
3 pixuri= 12 creioane
din ultimele doua rezultă un stilou= 12 creioane
5 creioane + un stilou= 17 lei
un stilou= 12 creioane
din ultimele doua rezultă
5 creioane + 12 creioane= 17 lei
17 creioane = 17 lei
un creion = 17:17
un creion = 1 leu
acum avem
un stilou = 12 creioane
un stilou = 12 ori 1 lei
un stilou = 12 lei
un pix= 4 creioane
un pix = 4 ori 1 lei
un pix= 4 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!