Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparației
13 cămăși ...................... 12 pantaloni ........... 1 740 lei
12 cămăși ..................... 20 pantaloni ........... 2 320 lei l : 4
_____________________________________________
13 cămăși ...................... 12 pantaloni ........... 1 740 lei l ×3
3 cămăși ..................... 5 pantaloni ........... 580 lei l×13
______________________________________________
39 cămăși ..................... 36 pantaloni ........... 5 220 lei
39 cămăși ..................... 65 pantaloni ...........7 540 lei
________________________________________ scad relațiile
/ (65-36) pantaloni = 7 540 lei - 5 220 lei
29 perechi de pantaloni costă 2 320 lei
- Cât costă o pereche de pantaloni?
2 320 lei : 29 = 80 lei costă o pereche de pantaloni
_________________________________________
3 cămăși ..................... 5 pantaloni ........... 580 lei
- Aflăm cât costă 5 perechi pantaloni:
5 × 80 lei = 400 lei costă 5 perechi de pantaloni
- Aflăm cât costă 3 cămăși:
580 lei - 400 lei = 180 lei costă 3 cămăși
- Cât costă o cămașă?
180 lei : 3 = 60 lei costă o cămașă
Verificăm:
12 × 60 + 20 × 80 = 720 + 1 600 = 2 320 lei costă 12 cămăși și 20 perechi de pantaloni
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!