👤

14. Dacă 13 cămăşi şi 12 perechi de pantaloni costă 1740 lei, iar 12 cămăşi şi 20 perechi de pantaloni costă 2320 lei, aflați câți lei costă o cămașă şi câți lei costă o pereche de pantaloni.
E URGENNNNTTTTT DAUUUUUU COROANAAAAAAAAA PLEASEEEEEEE SI 100 DE PUNCTEEEEEEE VA ROOOOGHGG​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Metoda comparației

13 cămăși ...................... 12 pantaloni ........... 1 740 lei

12 cămăși ..................... 20 pantaloni ........... 2 320 lei l : 4

_____________________________________________

13 cămăși ...................... 12 pantaloni ........... 1 740 lei  l ×3

 3 cămăși .....................    5 pantaloni ...........   580 lei  l×13

______________________________________________

39 cămăși ..................... 36 pantaloni ........... 5 220 lei

39 cămăși ..................... 65  pantaloni ...........7 540 lei

________________________________________ scad relațiile

/                                     (65-36) pantaloni = 7 540 lei - 5 220 lei

29 perechi de pantaloni costă 2 320 lei

  • Cât costă o pereche de pantaloni?

2 320 lei : 29 = 80 lei costă o pereche de pantaloni

_________________________________________

 3 cămăși .....................    5 pantaloni ...........   580 lei

  • Aflăm cât costă 5 perechi pantaloni:

5 × 80 lei = 400 lei costă 5 perechi de pantaloni

  • Aflăm cât costă 3 cămăși:

580 lei - 400 lei = 180 lei costă 3 cămăși

  • Cât costă o cămașă?

180 lei : 3 = 60 lei costă o cămașă

Verificăm:

12 × 60 + 20 × 80 = 720 + 1 600 = 2 320 lei costă 12 cămăși și 20 perechi de pantaloni