👤

Robert si Ana fac cunoaraturi de acelasi fel.Robert cumpara 2kg de mere si 5kg de pere,platind 26 lei.Ana cunpara 6kg de mere si 7kg de pere,platin 46 de lei. (va rog cu intrebari,egalarea am facut-o deja)


Răspuns :

Răspuns:

2×5=10 kg cumpărate de Robert

6×7=42 kg cumpărate de Ana

42+10=52

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2 kg mere .....................5 kg pere ...................................26 lei l*6

6 kg mere .....................7 kg pere ...................................46 lei l*2

-

12 kg mere ....................30 kg pere .............................156 lei

12 kg mere ....................14 kg pere .............................92 lei

-

30-14=16 kg pere

156-92 =64 lei ( costa 16 kg de pere )

64:16=4 lei (costa un kg de pere )

5*4=20 lei (costa 5 kg de pere )

26-20=6 lei (costa 2 kg mere )

6:2=3 lei ( costa un kg de mere )

-

4 lei - un kg de pere

3 lei - un kg de mere