Răspuns :
Răspuns:
2×5=10 kg cumpărate de Robert
6×7=42 kg cumpărate de Ana
42+10=52
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg mere .....................5 kg pere ...................................26 lei l*6
6 kg mere .....................7 kg pere ...................................46 lei l*2
-
12 kg mere ....................30 kg pere .............................156 lei
12 kg mere ....................14 kg pere .............................92 lei
-
30-14=16 kg pere
156-92 =64 lei ( costa 16 kg de pere )
64:16=4 lei (costa un kg de pere )
5*4=20 lei (costa 5 kg de pere )
26-20=6 lei (costa 2 kg mere )
6:2=3 lei ( costa un kg de mere )
-
4 lei - un kg de pere
3 lei - un kg de mere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!