👤

9. Ana plăteşte pentru 12 kg de fructe 55,6 lei. Dacă preţul este 4,2 lei pentru un kg de portocale şi 5,5 lei pentru unul de banane, află câte kilograme din fiecare fel a cumpărat Ana.​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Presupunem ca toate fructele (12 kg) costa 5,5 lei kg

-

12x5,5= 66 lei ( costa fructele presupuse )

66-55,6=10,4 lei (diferenta dintre pretul presupus si pretul din problema )

5,5-4,2=1,3 lei ( diferenta dintre preturile unui kg )

10,4:1,3 =8 kg portocale  ( cu pretul de 4,2 lei kg )

12-8=4 kg  banane (cu pretul de 5,5 lei kg