👤

1 Trei kilograme de mere costă 11,40 lei. Cât costă 4,5 kilograme de mere de aceeaşi calitate? a 12,50 lei; b 17,10 lei; c 18,50 lei; d 19 lei.​

Răspuns :

Răspuns:

[tex]\boldsymbol{ \red{b \ 17,10 \ lei}}[/tex]

Explicație pas cu pas:

Regula de trei simplă

3 kg de mere .... 11,40 lei

4,5 kg de mere ....... x lei

-----------------------------------

[tex]x = \dfrac{4,5 \cdot 11,4}{3} = \dfrac{51,3}{3} = 17,1[/tex]

17,10 lei

Sau (reducere la unitate)

3 kg de mere = 11,40 lei

1 kg de mere = 11,40 lei : 3 = 3,80 lei

4,5 kg de mere = 4,5 × 3,80 lei = 17,10 lei

Răspuns:

3 kg mere...11,4 Lei

4,5 kg mere...x lei

x=4,5*11,4/3=1,5*11,4=17,1 lei

prețul merelor direct proportional cu cantitatea acestora

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari