👤

CAMPIONATE 50:56 III La un magazin s-au vândut într-o zi 120 kg mere si caise, obținându-se suma de 577,5 lei. Ştiind că un kilogram de mere costă 4,2 lei iar un kilogram de caise este de 1,5 ori mai scump, numărul kilogramelor de caise vândute este: Autor: Steclaru Andreia şi Ghitera Ozana Variante de răspuns ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

un kilogram de mere costă 4,2 lei

un kilogram de caise este de 1,5 ori mai scump

4,2 x 1,5 = 6,3 lei

Metoda falsei ipoteze:

presupunem ca toate fructele sunt caise

120 x 6,3 = 756 lei

756 - 577,5 = 178,5 lei ar fi fost in plus

6,3 - 4,2 = 2,1 lei in plus la fiecare kg de mere despre care am presupus ca ar fi caise

178,5 : 2,1 = 85 kg mere

120 - 85 = 35 kg caise

Notăm:

c = numărul kilogramelor de caise;

120 - c = numărul kilogramelor de mere.

[tex]\it 4,2\cdot1,5=6,30\ \ell ei,\ cost\breve a\ 1kg\ de\ caise\\ \\ \\ 6,3c+4,2\cdot (120-c)=577,5 \Rightarrow 6,3c+504-4,2c=577,5\bigg|_{-504} \Rightarrow \\ \\ 2,1c=73,5\bigg|_{\cdot10} \Rightarrow 21c=735\bigg|_{:21} \Rightarrow c=35[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari