Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
un kilogram de mere costă 4,2 lei
un kilogram de caise este de 1,5 ori mai scump
4,2 x 1,5 = 6,3 lei
Metoda falsei ipoteze:
presupunem ca toate fructele sunt caise
120 x 6,3 = 756 lei
756 - 577,5 = 178,5 lei ar fi fost in plus
6,3 - 4,2 = 2,1 lei in plus la fiecare kg de mere despre care am presupus ca ar fi caise
178,5 : 2,1 = 85 kg mere
120 - 85 = 35 kg caise
Notăm:
c = numărul kilogramelor de caise;
120 - c = numărul kilogramelor de mere.
[tex]\it 4,2\cdot1,5=6,30\ \ell ei,\ cost\breve a\ 1kg\ de\ caise\\ \\ \\ 6,3c+4,2\cdot (120-c)=577,5 \Rightarrow 6,3c+504-4,2c=577,5\bigg|_{-504} \Rightarrow \\ \\ 2,1c=73,5\bigg|_{\cdot10} \Rightarrow 21c=735\bigg|_{:21} \Rightarrow c=35[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!