👤

Ioana a cumparat 3,5 kg de mere si 2kg de rosi platind in total de 24 de Lei Radu a cumparat 7kg se mere si 1,5 kg de rosi platind in total 35,50 Lei,cat costs 1kg de rosi respectiv 1kg de mere

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3,5 kg mere ...........................2 kg rosii .........................24 lei          l  x2

  7 kg mere ...........................1,5 kg rosii ........................35 ,50 lei

-

7 kg mere ..............................4 kg rosii............................48 lei

7 kg mere ..............................1,5 kg rosii ........................35,50 lei

-

4-1,5 =2,5 kg rosii

48-35,50 =12 ,50 lei (costa 2,5 kg rosii )

12,50 :2,5 =5 lei costa un kg de rosii

4x5=20 lei costa 4 kg de rosii

48-20=28 lei costa 7 kg de mere

28:7=4 lei costa 1 kg de mere

-

5 lei- 1 kg rosii

4 lei -1 kg mere

Răspuns:

1 kg de roșii = 5 lei

1 kg de mere = 4 lei

Explicație pas cu pas:

3 , 5 kg mere ..... 2 kg roșii ..... 24 lei | × 2

7 kg mere ...... 1 , 5 kg roșii ..... 35 , 50 lei

----------------------------------------------------------

7 kg mere ..... 4 kg roșii ..... 48 lei

7 kg mere ..... 1 , 5 kg roșii ..... 35 , 50 lei

--------------------------------------------------------- ( - )

/ ..... 2 , 5 kg roșii ..... 12 , 50 lei ⇒ 1 kg roșii = 12 , 50 : 2 , 5

1 kg roșii = 5 lei ;

3 , 5 kg mere ..... 2 × 5 ..... 24 lei

3 , 5 kg mere ..... 10 ..... 24 lei

3 , 5 kg mere ..... 24 - 10

3 , 5 kg mere ..... 14 lei ⇒ 1 kg mere = 14 : 3 , 5

1 kg mere = 4 lei.