👤


12. O gospodină cumpără pentru gem 4 kg de mere, 6 kg de pere şi plăteşte 46 de lei. 0
altă gospodină cumpără 6 kg de mere şi 5 kg de pere şi plăteşte 49 de lei. Cât costă 1 kg
de mere şi cât costă 1 kg de pere?
13 Pentru 4 costume de damă si 2 costume bărbătesti ce folosesc
1.
ne


Răspuns :

4 kg mere
4*a=pretul dat pe mere
6 kg pere
6*b=pretul dat pe pere
a,b-cat costa mere/pere
4a+6b=46(PRIMA)
——————
6 kg mere
5 kg pere
6a+5b=49(A DOUA)
_______
Se pun una sub alta -sistem
4a+6b=46 |3
6a+5b=49 |2
Se inmultesc prima cu 3 a doua cu 2 ca sa fie 12a la ambele
12a+18b=138
12a+10b=98
RAMANE DUPA SCADERE:
8b=40
b=5
Se inlocuieste in una dintre relatii :am ales-o pe prima
4a+6b=46
4a+30=46
4a=16
a=4
Verificare: (in a doua)
6*4+5*5
24+25=49 (A)