Răspuns :
Răspuns
Explicație pas cu pas:
a ) ( 15 X 8 - 81 : 9 ) x 10 =
rezolvam intai paranteza, respectand ordinea operatiilor
15 X 8 = 120
81 : 9 = 9
120 - 9 = 111
b ) ( 270 - 83 ) x ( 48 : 8) =
270 - 83 = 187
48 : 8 = 6
187 x 6 = 1122
c ) 64 : 8 : 4 = 2
64 : 8 = 8
8 : 4 = 2
d ) ( 5000 - 25 x 100 - 20 x 100 ) : 10 : 5 = 10
25 x 100 = 2500
20 x 100 = 2000
5000 - 2500 - 2000 = 500
500 : 10 = 50
50 : 5 = 10
e ) 34 x 26 - 64 : 8 =
34 x 26 = 884
64 : 8 = 8
884 - 8 = 876
f ) 0 : 7 x 8 : 4 = 0
orice nr inmultit sau impartit la 0 este intotdeauna 0
g ) 54 : ( 6 x 3 :2 ) =
54 : 9 = 6
h ) 234 x 7 - 12 X 13 =
234 x 7 = 1638
12 x 13 = 156
1638 - 156 = 1482
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!