👤

....dau 54 puncte !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dau 54 Puncte class=

Răspuns :

Răspuns


Explicație pas cu pas:

1. e = 999

d = e/3 = 999/3 = 333

c = 2*d = 2*333 = 666

b = c/9 = 666/9 = 74

a = 3*b = 74*3 = 222

2. e = 114*3 = 342

d = e/2 = 342/2 = 171

c = 6d = 171*6 = 1026

b = c/3 = 1026/3 = 342

a = 2b = 342*2 = 684

Răspuns


Explicație pas cu pas:

2.   n\14=28 rest 6

     n=14*28+6=392+6=398

        398\14=28 rest 6


3.     3x+175=814

        3x=814-175

          3x=639

Verificare   -   639+175=814


4.  1. a.   a=3b     b=c\9    c=2d    d=e\3     e=999

               d=999\3=333

                c=333*2=666

                 b=666\9=74

                 a=74*3=222  

 2.  a=2b   b=c\3   c=6d    d=e\2    e=114*3=342

       d=342\2=171

        c=6*171=1.026

         b=1.026\3=342

         a=342*2=684    



Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari