👤

Daca 1 Kg de mere costa 3 lei cat costa 4 Kg de mere.

Răspuns :

4 kg de mere costa 3×4 =12 lei
Rezolvare :1kg...................3lei. 4kg.......................x lei. rezultă
[tex]x = \frac{4 \times 3}{1} = 12[/tex]
Explicație :Am aplicat regula de 3 simpla Răspuns :12 lei .