👤

Pentru 5 kg de bomboanes-au platit 281 lei.Cît costa 3 kg de asfel de bomboabe?

Răspuns :

Răspuns

5kg de bomboane=281 lei

3kg=?

281:5=56,2

56,2x3=168,6

3kg =168,6lei

Explicație pas cu pas:


[tex]5kg.....281 \: lei \\ 3kg........x \: lei \\ 1kg.......281 \div 56 \: si \: 2 \: de \: bani[/tex]
3 kg.......56,20×3=168,6
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari