Răspuns :
Răspuns
5kg b + 10 kg p=180000 lei
7kg b+3 kg p=142000 lei /x3
------------------------------------------
5kg b+10kg p=180000
21 kg b+10 kg p=426000 lei
-----------------------------------------
16 kg b =246000 lei
b=15.375 lei 1 kg de banane
5 kg b+10x15375 p=180000 lei
5 kg b=180000-153750
5b=26.250 lei un kg de banane
Explicație pas cu pas:
5 kg banane.....10 kg portocale.....180000 lei|×7
7 kg banane.....3 kg portocale.......142000 lei|×5
____________________________________
1 kg banane=? lei............1 kg portocale=? lei
35 kg banane....70 kg portocale...1260000 lei |
35 kg banane....15 kg portocale....710000 lei | -
/.................55 kg portocale....550000 lei
550000÷55=10000(lei costă un kg de portocale)
10×10000=100000 (lei costă 10 kg de portocale)
180000-100000=80000 (lei costă 5 kg de banane)
80000÷5=16000 (lei costă un kg de banane)
v:5×16000+10×10000=180000
80000+100000=180000(convine)
7×16000+3×10000=142000
112000+30000=142000(convine)
Răspuns:16000 lei costă un kg de banane
10000 lei costă un kg de portocale
7 kg banane.....3 kg portocale.......142000 lei|×5
____________________________________
1 kg banane=? lei............1 kg portocale=? lei
35 kg banane....70 kg portocale...1260000 lei |
35 kg banane....15 kg portocale....710000 lei | -
/.................55 kg portocale....550000 lei
550000÷55=10000(lei costă un kg de portocale)
10×10000=100000 (lei costă 10 kg de portocale)
180000-100000=80000 (lei costă 5 kg de banane)
80000÷5=16000 (lei costă un kg de banane)
v:5×16000+10×10000=180000
80000+100000=180000(convine)
7×16000+3×10000=142000
112000+30000=142000(convine)
Răspuns:16000 lei costă un kg de banane
10000 lei costă un kg de portocale
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!