Răspuns :
Răspuns
Explicație pas cu pas:
2 kg de banane ......... 5 kg de portocale ....... 46 lei l x 4
8 kg de banane ......... 3 kg de portocale ........116 lei
____________________________________ egalizez nr. kg banane
8 kg de banane ......... 20 kg de portocale ...... 184 lei
8 kg de banane ......... 3 kg de portocale ........116 lei
___________________________________________
/ 17 kg de portocale ....... 68 lei
68 lei : 17 = 4 lei costa un kg de portocale
________________________________
46 lei - 5 x 4 lei = 46 lei - 20 lei = 26 lei costa 2 kg de banane
26 lei : 2 = 13 lei costa un kg de banane
2 kg banane.....5 kg portocale.....46 lei | × 4
8 kg banane.....3 kg portocale.....116 lei
8 kg banane.....20 kg portocale.....184 lei
8 kg banane.....3 kg portocale.....116 lei
------------------.....17 kg portocale.....68 lei
1 kg portocale....68 : 17 = 4 lei
2 kg banane.....4 × 5 = 20 lei.....46 lei
2 kg banane....46 - 20 = 26 lei
1 kg banane.....26 : 2 = 13 lei
8 kg banane.....3 kg portocale.....116 lei
8 kg banane.....20 kg portocale.....184 lei
8 kg banane.....3 kg portocale.....116 lei
------------------.....17 kg portocale.....68 lei
1 kg portocale....68 : 17 = 4 lei
2 kg banane.....4 × 5 = 20 lei.....46 lei
2 kg banane....46 - 20 = 26 lei
1 kg banane.....26 : 2 = 13 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!