Răspuns :
4 creioane....3 stilouri....40 lei/×6
6 creioane....4 stilouri....56 lei/×4
24 creioane....18 stilouri....240 lei
24 creioane.....16 stilouri...224 lei
--------------------------------------------------
/.............2 stilouri.....16 lei
16 lei : 2 = 8 lei(costa un stilou) 4 × l + 8 lei × 3 = 40 lei
4 × l + 24 lei = 40 lei
4 × l = 40 lei - 24 lei
4 × l = 16 lei
l = 16 lei : 4
l = 4 lei (costa un creion)
10 × 8 lei + 15 × 4 lei =
80 lei + 60 lei = 140 lei
Nu ajung 132 lei pentru 10 stilouri si 15 creioane
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!