Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
3 ciocolate ........ 6 napolitane ........2 acadele ..... 40 lei
5 ciocolate ........ 2 napolitane ....... 4 acadele ......44 lei
1 ciocolata = 3 x acadele
_____________________________________________
3 × 3 acadele .......6 napolitane ........2 acadele ..... 40 lei
5 × 3 acadele ........2 napolitane ....... 4 acadele ......44 lei
________________________________________ restrang relatiile
6 napolitane ........11 acadele ..... 40 lei
2 napolitane .......19 acadele ......44 lei l x 3
_______________________________ egalizez numarul napolitanelor
6 napolitane ........57 acadele ..... 132 lei
6 napolitane .........11 acadele ....... 40 lei
_____________________________ scad relatiile
/ 46 acadele .....92 lei
92 lei : 46 = 2 lei costa o acadea
_______________________________
40 lei - 11 × 2 lei = 40 lei - 22 lei = 18 lei costa 6 napolitane
18 lei : 6 = 3 lei costa o napolitana
_________________________________
3 × 2 lei = 6 lei costa o ciocolata
_________________________________
6 ciocolate + 2 napolitane + 10 acadele = 62 lei
= 6 × 6 lei + 2 × 3 lei + 10 × 2 lei =
= 36 lei + 6 lei + 20 lei =
= 62 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!